Νέα Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Οι Peiramatistas πάνε στο σχολείο!

Το εργαστήριο φυσικών επιστημών Peiramatistas από φέτος επισκέπτεται

Παιδικούς Σταθμούς, Σχολεία και Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης.

Επιλέξτε ένα από τα τέσσερα θεματικά εργαστήρια και κλείστε τώρα ημερομηνία!

Ένα βιωματικό εργαστήρι με πειράματα, παιχνίδια και κατασκευές θα ζωντανέψει για 90΄στο χώρο σας, προσφέροντας αξέχαστες εμπειρίες σε παιδιά από προνήπια μέχρι και Β΄ Δημοτικού.

Σε κάθε εργαστήριο τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν για να ολοκληρώσουν απλά πειράματα, να φτιάξουν τις δικές τους κατασκευές, να παίξουν κινητικά ή θεατρικά παιχνίδια ρόλων. Στο τέλος του εργαστηρίου, κάθε παιδί έχει τη δική του κατασκευή από τις δραστηριότητες του εργαστηρίου, ενώ στη διάθεση του εκπαιδευτικού παρέχεται ένα σύντομο έντυπο με καλές ιδέες και δημιουργικές προτάσεις για συνέχιση της δραστηριότητας σε δεύτερο χρόνο.

Τα εργαστήρια φυσικών επιστημών Peiramatistas παρουσιάστηκαν ως καλή εκπαιδευτική πρακτική στο 2ο Διεθνές Συνέδριο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας «Για να ξαναφανταστούμε το Σχολείο» (Reimagining schooling), Θεσσαλονίκη, Σεπτέμβριος 2015.

Η οργάνωση του περιεχομένου και η εκτέλεση του προγράμματος πραγματοποιείται από την εκπαιδευτική εταιρεία «Γνώση και Εμπειρία».

Βασικές πληροφορίες:
• Το εργαστήριο απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 4,5 (μεγάλα προνήπια) μέχρι και Β΄ Δημοτικού, σε ομάδες των 15 έως 20 παιδιών.
• Η διάρκεια του εργαστηρίου είναι 90΄.
• Το εργαστήριο στελεχώνεται από εκπαιδευμένο εμψυχωτή και απαιτείται η συμμετοχή του εκπαιδευτικού της ομάδας των παιδιών.
• Το κόστος είναι 5€ για κάθε παιδί με την παρουσία εκπαιδευτικού του σχολείου, 5,5€ για κάθε παιδί όταν δεν παρείσταται εκπαιδευτικός του σχολείου.
• Τα τέσσερα θέματα των εργαστηρίων είναι: το έδαφος, ο αέρας, κτίρια και κατασκευές, ο χρόνος.
Επιλέξτε το θέμα που θέλετε και επικοινωνήστε με το ΝΟΗΣΙΣ για να προγραμματίσετε την επίσκεψη των Peiramatistas στο δικό σας σχολείο!

Κρατήσεις:
Μαριάννα Παπανδρέου, τηλ. 2310 – 483000 (εσωτερικό 2)
(Δευτέρα – Παρασκευή 8.30 – 13.30)

Προτεινόμενα θεματικά εργαστήρια:

Το έδαφος αποκαλύπτει τα μυστικά του.
• Φτιάχνουμε πήλινη μακέτα από διαμορφώσεις του εδάφους με βουνά, ποτάμια, λίμνες, σπηλιές, νησιά.
• Ερευνούμε στο εσωτερικό του εδάφους για «ορυκτά», νερό, κάρβουνα και άλλους θησαυρούς.
• Παρατηρήσαμε μορφές ζωής μέσα στο έδαφος, ριζικά συστήματα, έντομα, φωλιές. Έχει ζωή εκεί κάτω!
• Μιλάμε για το σεισμό και τις τεκτονικές πλάκες. Προκαλούμε «δονήσεις» και δοκιμάζουμε την αντοχή των κατασκευών μας.
• Παρατηρούμε ένα «ηφαίστειο» να ζωντανεύει με απλά υλικά μέσα στο εργαστήριο. Μαγικό!
• Πλάθουμε σβώλους φυσικής αναβλάστησης με σπόρους και χώμα για την αυλή ή τις γλάστρες του σπιτιού.

Ο αέρας δίνει ζωή!
• Πού είναι ο αέρας; Ανακαλύπτουμε τον αέρα μέσα από τις αισθήσεις της αφής, ακοής και όσφρησης.
• Αέρας και αναπνοή. Δοκιμάζουμε τη δύναμη της αναπνοής μας με χειροποίητο και ιατρικό σπειρόμετρο.
• Πειραματιζόμαστε με την αντίσταση του αέρα, τη δύναμή του, τη διαστολή και τη συστολή του, την ύπαρξη οξυγόνου.
• Αιολική ενέργεια και ηλεκτρισμός από πειραματικό μοντέλο.
Κατασκευάζουμε φουρφούρια και παίζουμε με τη δύναμη του αέρα.
• Πτήσεις στον αέρα με χάρτινες κατασκευές, παιχνίδια με έλικες και σαΐτες.
• Παίζουμε θεατρικά παιχνίδια παντομίμας με «αέρινες» στιγμές από την καθημερινή ζωή.

Κτίρια και κατασκευές, μηχανικοί και αρχιτέκτονες
• Κολώνες και πλάκες. Με βασικό υλικό το γύψο κατασκευάζουμε κολώνες και πλάκες και συνθέτουμε τις κατασκευές μας.
• Γέφυρες από χαρτί. Κατασκευάζουμε τοξωτές και γραμμωτές γέφυρες χρησιμοποιώντας μόνο δύο φύλλα χαρτί.
• Σπίτια που αντέχουν. Με λωρίδες χαρτί κατασκευάζουμε κτίρια και δοκιμάζουμε την αντοχή τους σε δονήσεις.
• Μακέτα πύργου. Σε ατομική κατασκευή φτιάχνουμε χάρτινη μακέτα του Λευκού Πύργου.
• Όψεις και κατόψεις. Σε μορφή πάζλ συνθέτουμε τις όψεις κτιρίων. Σε απλή κάτοψη σχεδιάζουμε τη διαρρύθμιση του δωματίου μας ή της τάξης μας.

Ο χρόνος και η μέτρησή του
• Η ημέρα και η νύχτα. Με παιχνίδι ρόλων αναπαριστούμε τη ροή ενός 24ωρου και την περιστροφή της Γης. Φτιάχνουμε χάρτινα ηλιακά ρολόγια.
• Η μέτρηση του χρόνου. Αναφερόμαστε σε παλαιότερες συσκευές μέτρησης του χρόνου, την κλεψύδρα, τα κεριά, τα κουρδιστά ρολόγια.
• Ρολόγια του σήμερα. Σε πειραματική διάταξη παρατηρούμε το ψηφιακό ρολόι να λειτουργεί με ενέργεια από 2 ζουμερά λεμόνια.
• Χρόνος, παρελθόν και αναμνήσεις. Οργανώνουμε την ιστοριογραμμή ενός χρονολογίου με αναδρομή μιας εβδομάδας που πέρασε.
• Ένα κερί για ρολόι. Χρονομετρούμε τη διάρκεια του εργαστηρίου με το άναμμα ενός κεριού!

Δημοσιεύτηκε 7 Οκτωβρίου, 2015