Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Ρομποτική για όλους-ΝΕΑ τμήματα B΄Δημοτικού – Α΄ Γυμνασίου

Tiny Astronaut, για μαθητές Β΄ Δημοτικού – Δ΄ Δημοτικού, αρχάριοι και προχωρημένοι

Οι μικροί μας φίλοι προετοιμάζονται να κατακτήσουν το διάστημα, μαθαίνοντας γι΄ αυτό και κάνοντας τα πρώτα τους βήματα στον μαγικό κόσμο της ρομποτικής.

Η ανάπτυξη της ομαδικότητας, η εξοικείωση με τα δομικά υλικά της κατασκευής ενός Lego ρομπότ, οι έξυπνοι τρόποι κατασκευής, οι πρώτες κατασκευές και οι βασικές έννοιες προγραμματισμού αποτελούν τους στόχους του εργαστηρίου.

Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται μόνο ηλεκτρονικά, πατώντας για αρχάριους εδώ και για προχωρημένους εδώ.

The Pluto Project, για μαθητές Ε΄ Δημοτικού – Α΄ Γυμνασίου, αρχάριοι και προχωρημένοι

Τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν όλα τα στάδια μιας πραγματικής διαδικασίας – αποστολής στο διάστημα. Θα έρθουν αντιμέτωποι με την επίλυση των προβλημάτων υπό πίεση χρόνου με ανεπαρκείς πόρους και άγνωστους ανταγωνιστές. Το πρόγραμμα είναι ένας μικρόκοσμος της πραγματικής ζωής των επιχειρήσεων ρομποτικής και αστρονομίας. Στόχος είναι τα παιδιά να κάνουν μια εισαγωγή στο κόσμο της ρομποτικής σε ένα ρεαλιστικό περιβάλλον όπως αυτό της εξερεύνησης του διαστήματος.

Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται μόνο ηλεκτρονικά, πατώντας για αρχάριους εδώ και προχωρημένους εδώ.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Τα εργαστήρια όλων των επιπέδων ολοκληρώνονται σε 3 συναντήσεις, διάρκειας 120΄ η κάθε μία.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των εργαστηρίων είναι Σάββατο 14, 21 και 28 Νοεμβρίου.

Οι ώρες του κάθε τμήματος αναφέρονται μέσα στις ηλεκτρονικές φόρμες εγγραφής.

Tο κόστος συμμετοχής είναι 60€.

Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας στα τμήματα όλων των επιπέδων καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Η οργάνωση του περιεχομένου και η εκτέλεση του προγράμματος είναι από την EDUACT.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

1. Συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής.

2. Τρόποι πληρωμής:

– Ηλεκτρονική πληρωμή. Γίνονται δεκτές όλες οι χρεωστικές / πιστωτικές κάρτες VISA, Mastercard.

– Πληρωμή στα ταμεία του ΝΟΗΣΙΣ, κατά τις ώρες λειτουργίας του ταμείου (Τρίτη έως Παρασκευή 9:00 – 15:00, Σάββατο 13:00 – 20:00, Κυριακή 11:00 – 18:00).

Για πληρωμές στα ταμεία του ΝΟΗΣΙΣ, η πληρωμή θα πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός 48 ωρών από τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης.

3. Εξασφάλιση οριστικής συμμετοχής:

Η οριστική συμμετοχή στο πρόγραμμα εξασφαλίζεται με την καταβολή του ποσού συμμετοχής και τη λήψη επιβεβαιωτικού email.

Πληροφορίες:

Μιχάλης Παπουτσίδης
Τηλέφωνο: 2310 483 000, εσωτ. 140 (Τρίτη – Παρασκευή, 10.00 – 14.00)
Φαξ: 2310 483 020
e-mail:papoutsidis@noesis.edu.gr