Νέα Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Odysseus II 2015-2016: Οι νικητές

Οι νικητές του διαγωνισμού 2015-2016
Δηλώσεις συμμετοχής για το 2016-2017 από 1.9.2016

Ολοκληρώθηκε ο Διαγωνισμός Επιστήμης του Διαστήματος Odysseus II 2015-2016 και οι νικητές ανακοινώθηκαν κατά την τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στο Euro Space Centre, στο Βέλγιο.

Στην κατηγορία Explorers (17-22 ετών) νικήτρια ήταν η Alice Antonelli από την Ιταλία και το project της αφορούσε την κατασκευή ενός αερόστατου σε συνδυασμό με μονοπλάνο για μετεωρολογικές παρατηρήσεις.

Στην κατηγορία Pioneers (14-18 ετών) νικήτρια ήταν η ομάδα LEARS από την Πορτογαλία που αποτελούνταν από τους Carlota Fernandes, Diogo Goncalves και Nelson Rebelo με coach την Cristina Pinho. Το project τους αφορούσε την κατασκευή ενός τηλεκατευθυνόμενου rover εξοπλισμένου με αισθητήρες για να αναλύει τις συνθήκες περιβάλλοντος.

Οι νικητές των κατηγοριών Pioneers και Explorers, οι οποίοι συμμετείχαν στον τελικό με το κόστος του ταξιδιού τους πληρωμένο από τον Διαγωνισμό, θα ταξιδέψουν στο Διαστημικό Κέντρο της Γαλλικής Γουιάνας στο Κούρου.

Στην κατηγορία Skywalkers (7-13 ετών) στους Seniors νικητής αναδείχθηκε o Baris Bilici από τη Γαλλία με την εικόνα “La vie dans l’univers” και στους Juniors ο Ivan Rubcic από την Κροατία με την εικόνα “Into the space by rocket”.

Το Βραβείο Κοινού πήρε η εικόνα “Α civilization that has developed a very high technological standard!!” του Μενέλαου Ράπτη, από την Ελλάδα.

Όλοι οι νικητές Skywalkers θα παραλάβουν από ένα iPad για την επιτυχία τους.

Φωτογραφίες:

DSC_7949

Carlota Fernandez, Diogo Goncalves and Nelson Rebelo, νικητές κατηγορίας Pioneers

DSC_7978

Alice Antonelli, νικήτρια κατηγορίας Explorers

Skywalkers, βραβευμένα έργα:

Junior_Skywalker_Winner

Into the space by rocket, νικητής κατηγορίας Skywalkers Juniors

Senior_Skywalkers_Winner

La vie dans l’univers, νικητής κατηγορίας Skywalkers Seniors

Public_Vote_Winner-150x150

A civilization that has developed a very high technological standard!!!, Βραβείο Κοινού

ΝΕΟΣ κύκλος του διαγωνισμού
Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί εκ νέου το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. Η ημερομηνία έναρξης υποβολής συμμετοχών είναι η 1/9/2016. Μαθητές, φοιτητές, δάσκαλοι και καθηγητές από όλη την Ευρώπη καλούνται να συμμετάσχουν. Για περισσότερες πληροφοριές για το διαγωνισμό Odysseus II 2016-2017 που ξεκινάει τον Σεπτέμβριο 2016 πατήστε εδώ.

Ιστορικό
Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τους εταίρους του Odysseus II, ένα τριετές πρόγραμμα που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης Horizon 2020 research and innovation (grant agreement 640218). Η τρέχουσα ομάδα υλοποίησης του προγράμματος αριθμεί 14 εταίρους και 4 οργανισμούς υποστήριξης από 11 Ευρωπαϊκές χώρες.

Ελισάβετ Κωνσταντίνου
Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Προβολής