odysseus-eysc

Odysseus II – τα αποτελέσματα του διαγωνισμού

Odysseus II – Διαγωνισμός Επιστήμης του Διαστήματος για νέους

Κατηγορίες Pioneers (14-18 ετών) και Explorers (17-22 ετών) – Οι νικητές του διαγωνισμού

Ολοκληρώθηκε η διεξαγωγή του τελικού του διαγωνισμού Odysseus II 2016-2017 για τις κατηγορίες Pioneers και Explorers, που πραγματοποιήθηκε στο Cite de l’ espace, στην Τουλούζη.

Στην κατηγορία Pioneers (14-18 ετών) νικητής αναδείχθηκε η ομάδα “Tumbleweed”, αποτελούμενη από τους Moritz Stephan, Stefan Rietzinger και Julian Rothenbuchner, μαζί με τον καθηγητή τους Markus Holler, από το σχολείο Sir Karl Popper School, της Βιέννης.

Δεύτερη ήταν η ομάδα “AstroVianu” από το γυμνάσιο Tudor Vianu National High School, του Βουκουρεστίου, αποτελούμενη από τις Monica Dobrinou και Andreea Zaharia, με την καθηγήτριά τους Ioana Stoica.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα “Plan B”, από το Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά με τους Ανδρέα Βατίστα, Αθανάσιο Βασίλαινα και Γιώργο Καλπαξή, με τον καθηγητή τους Σωτήρη Τσαντήλα.

Στην κατηγορία Explorers (17-22 ετών) νικητές αναδείχθηκαν οι Catarina Alves και Tomás Silva, φοιτητές του Πανεπιστημίου του Πόρτο της Πορτογαλίας.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Aleksander Knutsen, από το Νορβηγικό Πανεπιστήμιο Επιστήμης και Τεχνολογίας.

Στην τρίτη θέση κατετάγη η Daniel Movilla από το ”Gh. Asachi” – Τεχνικό Πανεπιστήμιο, που βρίσκεται στο Ιάσιο της Ρουμανίας.

Κατηγορία Skywalkers (7-13 ετών) – Οι νικητές από Ελλάδα και Βουλγαρία

Για τη Βουλγαρία νικητής στην κατηγορία Juniors είναι ο Boris Koev, από το σχολείο “Dimcho Debelyanov”, με το έργο “Космически кораби – Spacecraft”.

Στην κατηγορία Seniors νικητής είναι ο Stilian Genov, από το ίδιο σχολείο, με το έργο “Mission in Space”.

Για την Ελλάδα νικήτρια στην κατηγορία Juniors είναι η Σταματία Ελευθεράκη, από το 1ο Πειραματικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, με το έργο “A Journey in Space”.

Στην κατηγορία Seniors νικήτρια είναι η Ιωάννα Μαντά, από το “Σχολείο Σταυράκη”, με το έργο “Night Sky”.

Επίσης, έχουν επιλεγεί ακόμη 6 συμμετοχές στην κατηγορία Juniors 3 στην κατηγορία Seniors, που περνάνε στον τελικό:

Juniors (ημερομηνία γέννησης 1/4/2006 – 31/3/2010)
Αικατερίνη Δρίτσα, “The magic black hole”
Ανδρονίκη Ζούνη, “An astronaut in the big weird universe”
Γρηγόρης Καστερούδης, “Life in Mars”
Ευσταθία Παπαλεξίου, “Alien Sunset”
Μάριος-Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, “The planet show”
Σπύρος Γρατσάνος, “The Universe”

Seniors (1/4/2003 – 31/3/2006)
Ελένη Τσακμάνη, “The Universe with another look”
Γιώργος Καλογερόπουλος, “Our Solar System”
Αγγελική Κωνσταντοπούλου, “A man on a comet”

Για περισσότερα πατήστε http://blog.odysseus-contest.eu.

Οι νικητές της κατηγορίας Skywalkers θα ανακοινωθούν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.