Το show της Επιστήμης

To show της επιστήμης στο ΝΟΗΣΙΣ

Παραξενιές της Φυσικής, εντυπωσιακές χημικές αντιδράσεις, δαχτυλίδια καπνού, θεαματικές εκρήξεις.

Ελάτε να πειραματιστούμε και να «αναγκάσουμε» την επιστήμη να μας αποκαλύψει ότι βρίσκεται παντού και μπορεί να είναι και διασκεδαστική

Το «Show της Επιστήμης» είναι το νέο επιστημονικό show του ΝΟΗΣΙΣ, που επιχειρεί μέσα από τη διαδικασία του πειραματισμού να διεγείρει το ενδιαφέρον και την ενθουσιασμό των μαθητών προκειμένου να τους δημιουργήσει κίνητρα και να τους φέρει πιο κοντά στην επιστήμη.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος εκτελούνται από εκπαιδευμένους εμψυχωτές απλά αλλά εντυπωσιακά πειράματα φυσικής και χημείας. Οι εξηγήσεις των πειραμάτων δίνονται με τρόπο ώστε να είναι εύληπτες και να μην απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις από τους μαθητές για να τις κατανοήσουν.

Το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να εμπλέκει τους μαθητές τόσο μέσα από τη διαδικασία ερωτοαπαντήσεων όσο και με πραγματική δράση.

Με τους εμψυχωτές: Θανάση Νίτσο και Γιώργο Δερνίκα.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 30 λεπτά, παρουσιάζεται στο Αμφιθέατρο του ΝΟΗΣΙΣ και μπορεί να το παρακολουθήσουν σχολικές τάξεις, κατόπιν κράτησης.