Νέα Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Χτίζω την πόλη μου-ΝΕΟ εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Μια ομάδα παιδιών, η μακέτα μιας πόλης του μέλλοντος, μια πόλη με την τεχνολογία στην υπηρεσία των ανθρώπων, μια αειφορική πόλη.

Πού γίνονται όλα αυτά;
– Στο ΝΟΗΣΙΣ, τα μεσημέρια του Σαββάτου. Παιδιά 8 έως 10 ετών κατασκευάζουν τη μακέτα μιας πόλης, όπως αυτά τη φαντάζονται.
– Και τι το ιδιαίτερο θα έχει αυτή η πόλη;
– Καινοτομίες και έξυπνες ιδέες! Από τοίχους που ανθίζουν σε κάθε εποχή και κρεμαστούς πεζόδρομους, μέχρι τρένα που αιωρούνται και ηλεκτρισμό από το έδαφος!
– Μα, υπάρχει αυτή η πόλη;
– Υπάρχει, όχι μόνο στη φαντασία των παιδιών, αλλά θα τοποθετηθεί και στον παγκόσμιο χάρτη της Google!
– Απίστευτο…
– Στο ΝΟΗΣΙΣ όμως είναι πραγματικό!

Το πρόγραμμα «Χτίζω την πόλη μου» είναι ένα εργαστήριο που ολοκληρώνεται σε τέσσερεις συναντήσεις, στη διάρκεια των οποίων τα παιδιά πρέπει να ανταποκριθούν στην αποστολή: Κατασκευάστε μια βιώσιμη και αειφορική πόλη που θα θέλατε να ζήσετε στο μέλλον. Πρόκειται για ένα εργαστήριο επιστημών STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Μαθηματικά) που συνδυάζει τεχνολογία, οικολογία και φαντασία.

Για την κατασκευή της πόλης (λειτουργική μακέτα με κατασκευές των παιδιών) τα παιδιά θα χρησιμοποιήσουν απλά καθημερινά υλικά και θα εφαρμόσουν αειφορικές και οικολογικές λύσεις. Στη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά πρέπει:
1. Να σχεδιάσουν το πολεοδομικό σχέδιο της πόλης, όπως το φαντάζονται με τις υποδομές και τις υπηρεσίες της πόλης [κοινωνική μέριμνα].
2. Να κατασκευάσουν τη μακέτα ενός διαμερίσματος [αρχιτεκτονική κατασκευή].
3. Να κατασκευάσουν τα κτίρια της πόλης με απλά υλικά [δόμηση και αρχιτεκτονική].
4. Να βρουν λύσεις και εφαρμογές για τις μεταφορές [τεχνολογία αυτοκίνησης και αυτοματισμών].
5. Να εγκαταστήσουν δίκτυα ηλεκτροδότησης και θέρμανσης [φυσική, εναλλακτικές μορφές ενέργειας].
6. Να μεριμνήσουν για την ανάπτυξη φυσικού περιβάλλοντος στο περιβάλλον της πόλης [οικολογία και φυσική αναβλάστηση].
7. Να δώσουν όνομα στην πόλη, να την τοποθετήσουν στον χάρτη και να προσθέσουν μνημειακά στοιχεία στην πόλη [γεωγραφία, φαντασία και έκφραση].

Σε κάθε συνάντηση εστιάζουμε σε μια θεματική ενότητα. Ουσιαστικά γίνεται συνδυασμός τεχνολογίας φυσικών επιστημών με έμφαση στην οικολογία και την αειφορία. Τα παιδιά θα επιλέξουν ένα σημείο στον παγκόσμιο χάρτη και θα τοποθετήσουν γεωγραφικό στίγμα της πόλης μας στο ηλεκτρονικό διαδικτυακό σύστημα Google Map. Σε αυτό το σημείο θα αναρτηθούν και φωτογραφίες από την πόλη μας, όπως συμβαίνει και με τις φυσικές πόλεις όλου του κόσμου.

Μερικά παραδείγματα από τις δραστηριότητες είναι:
– Κατασκευάζουμε πηλοσανίδες εμπλουτισμένες με σπόρους όλων των εποχών για να κατασκευάσουμε εξωτερικούς τοίχους κατοικιών.
– Κάθε παιδί κατασκευάζει ένα διαμέρισμα 50τ.μ. σε κλίμακα 1/15. Ορίζει τη διαρρύθμιση και τον προσανατολισμό του.
– Συναρμολογούμε ένα αιωρούμενο μαγνητικό metro για τις συγκοινωνίες της πόλης, καθώς και ένα χειροποίητο μαγνητικό τρένο περιφερειακά της πόλης.
– Συνθέτουμε ένα σύστημα κατόπτρων για να ζεσταίνεται η πόλη από τον ήλιο από δύο κατευθύνσεις.
– Αξιοποιούμε όλες τις εναλλακτικές πηγές ηλεκτρισμού και στήνουμε απλή εγκατάσταση παραγωγής ρεύματος από ήλιο, αέρα, έδαφος, νερό.
– Διακοσμούμε την πόλη με χρώματα, γλυπτά και μνημεία. Ονοματίζουμε την πόλη, φανταζόμαστε την ιστορία της και το παρελθόν της.
– Σε ζωντανή σύνδεση παρακολουθούμε καθημερινά στιγμιότυπα από μεγάλες πόλεις σε όλο τον κόσμο.
– Συνεργαζόμαστε σε υποομάδες για την κατασκευή του πιο ευφάνταστου κτιρίου της πόλης μας.

Το εργαστήριο ολοκληρώνεται σε τέσσερεις συναντήσεις με την παρουσίαση της συνολικής λειτουργικής μακέτας στους γονείς. Μέρος των δραστηριοτήτων μπορεί να προετοιμαστεί στο σπίτι για αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών.

Ομάδες εργασίας παιδιών για την κατασκευή μακέτας πόλης είναι μια διαδεδομένη καλή πρακτική σε σχολεία των ΗΠΑ, όπου έχει καθιερωθεί και ο σχετικός σχολικός διαγωνισμός Future City. Στο ίδιο πνεύμα είναι και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΝΟΗΣΙΣ «Χτίζω την πόλη μου».

Η οργάνωση του περιεχομένου και η εκτέλεση του προγράμματος πραγματοποιείται από τη «Γνώση και Εμπειρία».

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ηλικία: από Γ΄ μέχρι Ε’ Δημοτικού

Ημερομηνίες διεξαγωγής: Σάββατα 18/11, 25/11, 2/12, 9/12

Ώρα: 13.30 – 15.30

Κόστος συμμετοχής: 75€

Δηλώσεις συμμετοχής μόνο ηλεκτρονικά πατώντας εδώ.

Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
1. Συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής.

2. Τρόποι πληρωμής:

– Ηλεκτρονική πληρωμή. Γίνονται δεκτές όλες οι χρεωστικές / πιστωτικές κάρτες VISA, Mastercard.

– Πληρωμή στο ταμείο του ΝΟΗΣΙΣ, κατά τις ώρες λειτουργίας του ταμείου (Τρίτη έως Παρασκευή 9:00 – 15:00, Σάββατο 13:30 – 20:00, Κυριακή 11:30 – 18:00). Στην περίπτωση αυτή η πληρωμή θα πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός 48 ωρών από τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης.

3. Εξασφάλιση οριστικής συμμετοχής:

Η οριστική συμμετοχή στο πρόγραμμα εξασφαλίζεται με την καταβολή του ποσού συμμετοχής και τη λήψη επιβεβαιωτικού e-mail.

Πληροφορίες για το περιεχόμενο:
Μαρία Καρνέζου
Τηλέφωνο: 2310 483 000, εσωτ. 121 (Τρίτη – Παρασκευή, 10.00 – 14.00)
Φαξ: 2310 483 020, e-mail: karnezou@noesis.edu.gr

Δημοσιεύτηκε 3 Νοεμβρίου, 2017