Νέα Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

“ComputeRevolution-Η εξέλιξη των υπολογιστών”: Νέα περιοδική έκθεση

IBM 1620

Έχετε χρησιμοποιήσει Spectrum ή Commodore; Έχετε παίξει με Atari ή Nintendo; Η μήπως δεν έχετε ακούσει ποτέ γι’ αυτά; Ελάτε στο ΝΟΗΣΙΣ για να θυμηθείτε οι παλιότεροι και να μάθετε οι νεότεροι.

Ακολουθήστε τη χρονογραμμή και χαθείτε στον μαγευτικό κόσμο των ηλεκτρονικών υπολογιστών και των παιχνιδομηχανών βλέποντας την εξέλιξή τους μέσα στα χρόνια.

Παρακολουθήστε στιγμιότυπα από τα δημοφιλέστερα video games και παίξτε σε πραγματικά arcades.

Θυμηθείτε διαφημίσεις από μια άλλη εποχή και φυλλομετρήστε τεύχη του Pixel, του PCMaster και του User.

Δείτε τον γίγαντα ΙΒΜ 1620, τον πρώτο υπολογιστή που ήρθε στην Βόρεια Ελλάδα, μεγέθους δύο δωματίων.

Εγκαίνια έκθεσης: Σάββατο 20/12, ώρα 18.00.

Διάρκεια έκθεσης: από 20/12/2014 μέχρι 31/3/2015.

Λόγω της μεγάλης ανταπόκρισης από το κοινό, η έκθεση παρατείνεται μέχρι τις 15/6/2015.

Εισιτήριο: 4€, 3€ (μαθητικό, φοιτητικό, εκπαιδευτικών, κάρτα ανεργίας, κάρτα πολιτισμού), 2€ (ΑΜΕΑ)

Για σχολικές επισκέψεις πραγματοποιούνται ξεναγήσεις, με δυνατότητα κράτησης θέσεων στον Προσομοιωτή.

Για κρατήσεις επικοινωνήστε στο τηλ. 2310 483 000, εσωτερικό 2 (Δευτέρα – Παρασκευή 8:30- 13:30).

Για να δείτε το διαφημιστικό spot πατήστε εδώ.

Σε συνεργασία με την ομάδα:

retroclub-info

Υποστηρικτής:

altanet

altanet_logo_mini

Χορηγοί επικοινωνίας:

PCM_comp4all-TV-FM-100

Για μια εικονική επίσκεψη στην έκθεση πατήστε εδώ (με την ευγενική χορηγία της εταιρίας Digital Innovations).

Φωτογραφίες της έκθεσης

cr2