Νόησις Εργαστήρι - Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το “Παιχνίδι της νόησης”

Παιχνίδι της νόησηςο 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας και 1ο Λύκειο Πικερμίου
οι νικητές του «Παιχνιδιού της νόησης»

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο πρωτότυπος διαγωνισμός «Το παιχνίδι της νόησης» που διοργανώθηκε για πρώτη φορά φέτος στο ΝΟΗΣΙΣ με τη συμμετοχή εκατοντάδων μαθητών.

Ο διαγωνισμός που περιλαμβάνει γρίφους και πνευματικά παιχνίδια δεν απαιτεί ειδικές γνώσεις παρά μόνον ευστροφία, συμβάλλει στην ανάπτυξη ευγενούς άμιλλας μεταξύ των σχολείων και αποτελεί προσφορά του ΝΟΗΣΙΣ καθώς η συμμετοχή είναι δωρεάν και αφορά στις σχολικές ομάδες που επισκέπτονται το φορέα.

Φετινοί νικητές αναδείχθηκαν από τα Γυμνάσια το 2ο Πυλαίας και από τα Λύκεια το Λύκειο Πικερμίου. Το έπαθλο απονέμεται στο σχολείο και είναι δωρεάν προβολή στο Πλανητάριο και στο Κοσμοθέατρο για 100 μαθητές κατά την επόμενη σχολική χρονιά.

Μετά την επιτυχία που σημειώθηκε στο φετινό πρώτο χρόνο διοργάνωσης οι μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορούν να περιμένουν τη συνέχεια του «Παιχνιδιού» και του χρόνου

Δημοσιεύτηκε 12 Μαρτίου, 2014