Η ανάγκη για την εκτέλεση υπολογισμών

Κίπους (quipus), εργαλεία των   Ίνκας
Από τα πρώτα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν από τους Ίνκας ήταν τα κίπους (quipus), που ήταν κορδέλες δεμένες με κόμπους που συμβόλιζαν αριθμούς.

Από τη στιγμή που δημιουργήθηκαν οι πρώτες οργανωμένες ομάδες και άρχισαν οι άνθρωποι να συναλλάσσονται μεταξύ τους, δημιουργήθηκε και η ανάγκη για την εκτέλεση διάφορων υπολογισμών.
Στην αρχή, χρησιμοποίησαν κυρίως τα δάχτυλα των ποδιών και των χεριών και στη συνέχεια βότσαλα, σπόρους από σιτάρι και καλαμπόκι και διάφορα χειροποίητα εργαλεία για να λογαριάσουν ή να μετρήσουν. Αργότερα εμφανίστηκαν τα πρώτα αριθμητικά σύμβολα.
Οι αρχαίοι Έλληνες ασχολήθηκαν με δύσκολα προβλήματα μαθηματικών και μηχανικής. Αλλά και οι Φοίνικες, οι Βαβυλώνιοι και οι Κινέζοι ασχολήθηκαν εντατικά με τα μαθηματικά.