Featured Posts Νέα

3ο Διεθνές Συνέδριο Αρχαίας Ελληνικής και Βυζαντινής Τεχνολογίας, 19-21.11.2024, Αθήνα

Στόχος του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση επιστημονικών εργασιών που αφορούν την Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία από τις απαρχές μέχρι και τους Βυζαντινούς χρόνους και η ανάδειξη των πρόσφατων πορισμάτων της διεθνούς επιστημονικής έρευνας σ’ αυτόν τον τομέα.

Το Συνέδριο φιλοδοξεί να προσελκύσει τη συμμετοχή Αρχαιολόγων, Ιστορικών, Μηχανικών, Χημικών, Τεχνολόγων και άλλων επιστημόνων και εκπαιδευτικών, από Ελληνικά και ξένα Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Υπηρεσίες, που ασχολούνται με την έρευνα και την μελέτη της Αρχαίας Ελληνικής και Βυζαντινής Τεχνολογίας.

Οι εγγραφές άρχισαν.

Για τη 2η ανακοίνωση του Συνεδρίου πατήστε εδώ.

Για σημαντική ανακοίνωση διόρθωσης σχετικά με την τελική ημερομηνία υποβολής του πλήρους κειμένου εργασιών (στην ελληνική και αγγλική γλώσσα) πατήστε εδώ.

Συνημμένα της 2ης ανακοίνωσης:

Για την Αίτηση πατήστε εδώ.

Για το Υπόδειγμα συγγραφής περίληψης πατήστε εδώ.

– Εταιρεία Διερεύνησης Αρχαιοελληνικής και Βυζαντινής Τεχνολογίας (ΕΔΑΒυΤ)
– Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ, Θεσσαλονίκη

(1η δημοσίευση της παρούσας ανάρτησης στις 22/1/2024)

Δημοσιεύτηκε 3 Φεβρουαρίου, 2024