Hypatia Νέα

Hypatia – σεμινάριο για εκπαιδευτικούς 10.5.2017

hypatia_logo jpeg

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ HYPATIA

Διδάσκοντας STEM για όλους και όλες: Δραστηριότητες και εργαλεία για χρήση στη σχολική τάξη

Τετάρτη 10 Μαϊου 2017, 16:30 – 19:30
Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Ορίζοντας 2020 χρηματοδοτεί το έργο HYPATIA, στο οποίο συμμετέχει το ΝΟΗΣΙΣ και τα κυριότερα μουσεία τεχνολογίας και επιστημών της Ευρώπης. Σκοπός του έργου είναι να ενθαρρύνει τους εφήβους και ιδιαίτερα τα κορίτσια, να επιλέξουν μαθήματα, σπουδές και σταδιοδρομίες στους τομείς STEM (επιστήμη- τεχνολογία – μηχανική – μαθηματικά).

Στο σεμινάριο θα παρουσιαστούν τα προϊόντα του έργου που προορίζονται για χρήση από τους καθηγητές στις σχολικές τους τάξεις: μια εργαλειοθήκη με δραστηριότητες και κατευθυντήριες γραμμές και οδηγίες για την αντιμετώπιση προκαταλήψεων και στερεοτύπων σχετικά με τις επιστήμες STEM και το φύλο.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε καθηγητές της Β΄/θμιας εκπαίδευσης που διδάσκουν μαθήματα STEM, σε σχολικούς συμβούλους Φ.Ε καθώς και σε διευθυντές Γυμνασίων και Λυκείων.

Πρόγραμμα Σεμιναρίου:
16:30 Καφές – Εγγραφές
17:00 Χαιρετισμοί
Α.Κοντονικολάου – Γενικός Διευθυντής ΝΟΗΣΙΣ
Ε.Σ.Γωνίδα – Αν. Καθηγήτρια, Τμήμα Ψυχολογίας Α.Π.Θ
17:15 “Η έμφυλη διάσταση της εκπαίδευσης σε τομείς STEM” (Παντούλη Όλγα, Εργ. Διδακτικό Προσωπικό, ΑΠΘ)
17:35 Το έργο HYPATIA – θεωρητικό πλαίσιο (Καρνέζου Μαρία, ΝΟΗΣΙΣ)
17:50 Εργαλειοθήκη δραστηριοτήτων του έργου HYPATIA (Μπάλλα Ελεάνα, ΝΟΗΣΙΣ)
18:10 Η εργαλειοθήκη στη διδασκαλία STEM μέσω των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων – Πρόταση Αγωγής Σταδιοδρομίας (Τσαπουρνάς Κωνσταντίνος, υπεύθυνος ΣΕΠ στο ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου, ΠΕ17.03 & ΠΕ13)
18:30 Workshop (για περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων, κατόπιν κράτησης)
19:30 Λήξη

Για τη συμμετοχή σας στο σεμινάριο, παρακαλώ δηλώστε εδώ (https://goo.gl/QvtneZ)
Για τη συμμετοχή στο workshop θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Πληροφορίες:
Ελισάβετ Κωνσταντίνου