Νέα

Οδηγός Διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών με πειράματα – παρουσίαση βιβλίου 27.11.2022

Στο ΝΟΗΣΙΣ, μερικές μόνο εβδομάδες πριν τις γιορτές, την Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022, η μαγεία των Χριστουγέννων θα επιχειρήσει να πάρει κάτι από τη μαγεία της επιστήμης μέσα από πειράματα με καθημερινά υλικά που θα εντυπωσιάσουν μικρούς και μεγάλους.

Έτσι, αν, μεταξύ άλλων, αναρωτιέστε:
• Γιατί ένα τεράστιο πλοίο επιπλέει ενώ ένα πετραδάκι βυθίζεται
• Γιατί οι αστροναύτες ψηλώνουν όταν βρεθούν στο διάστημα
• Πώς μπορούμε να βράσουμε νερό σε μια σελίδα χαρτιού φωτοτυπίας
• Πώς ένα σουρωτήρι για μακαρόνια μπορεί να βάλει φραγή στις ανεπιθύμητες εισερχόμενες κλήσεις στο κινητό σας
• Πώς ένα κοινό μολύβι μπορεί να λειτουργήσει ως λάμπα φωτισμού
• Πώς μπορούμε να δείξουμε ότι όντως η Γη γυρίζει γύρω από τον εαυτό της

τότε ελάτε να πειραματιστούμε, να συζητήσουμε και να συνδέσουμε τον μαγικό κόσμο της επιστήμης με αυτόν της καθημερινής μας ζωής, με αφορμή την παρουσίαση του βιβλίου «Οδηγός Διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών με πειράματα» των Παναγιώτη Κουμαρά και Θοδωρή Πιερράτου.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν ο Κώστας Κεραμιδάς (Φυσικός, εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπ/σης), η Αναστασία Γκιγκούδη (Χημικός, Υπ. Ε.Κ.Φ.Ε. Τούμπας) και η Ναταλία Διονυσίου (εκπαιδευτικός Α/θμιας Εκπ/σης).

Πειράματα θα πραγματοποιηθούν από ομάδα φοιτητών και φοιτητριών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.

Η εκδήλωση, η οποία θα φιλοξενηθεί στο Αμφιθέατρο του ΝΟΗΣΙΣ, θα ξεκινήσει στις 11:30 το πρωί και η είσοδος σε αυτήν είναι ελεύθερη.

Συνδιοργάνωση:

Δημοσιεύτηκε 18 Νοεμβρίου, 2022