Featured Posts Νέα

Διεθνής Μέρα Μουσείων στο ΝΟΗΣΙΣ 18.5.2024

Το ΝΟΗΣΙΣ, όπως κάθε χρόνο, συμμετέχει και φέτος στον εορτασμό της Διεθνούς Μέρας Μουσείων*.

Το θέμα του φετινού εορτασμού είναι “Μουσεία για την εκπαίδευση και την έρευνα” και στο πλαίσιο αυτό το ΝΟΗΣΙΣ το Σάββατο 18 Μαΐου, ώρες 12.00-14.00, διοργανώνει ημερίδα με θέμα “Η εκπαίδευση στο μουσείο: ποιος και πώς”, με συμμετοχή εκπροσώπων των μουσείων της πόλης.

12.00-12.45 Α’ Ενότητα
Οι προκλήσεις και οι ευκαιρίες στο σύγχρονο ρόλο των μουσείων
– Δρ. Στέλλα Μπεζεργιάννη, Πρόεδρος ΔΣ, ΝΟΗΣΙΣ
– Καθ. Σταυρούλα Μαυρογένη, ΓΓ του ΔΣ, Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα
– Δρ. Κυριακή Ουδατζή, Διευθύντρια και Διευθύνουσα Σύμβουλος, Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης
– Φανή Τσατσάια, Γενική Διευθύντρια, Μητροπολιτικός Οργανισμός Μουσείων Εικαστικών Τεχνών MOMus

Συντονίζει η δημοσιογράφος, Μαρία Σαμολαδά

12.45-13.00 Ομιλία
Τα Μουσεία στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Σχολής Ξεναγών Θεσσαλονίκης του Υπουργείου Τουρισμού.
Η εμπειρία μιας συνδυαστικής εκπαιδευτικής προσέγγισης
Λάμπρος Τούμπας, Προϊστάμενος Σχολής Ξεναγών Θεσσαλονίκης

13.00-13.45 Β’ Ενότητα
Καλές πρακτικές και αναγκαίες αλλαγές
Συμμετέχουν εκπρόσωποι τμημάτων εκπαίδευσης μουσείων Θεσσαλονίκης:
– Γεωργία Κουρκουνάκη, Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης
– Ειρήνη Μπότσιου, Εθνολογικό και Λαογραφικό Μουσείο Μακεδονίας Θράκης
– Εύη Παπαβέργου, Μητροπολιτικός Οργανισμός Μουσείων Εικαστικών Τεχνών MOMus
– Κατερίνα Τζαβάρα, Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα
– Χαράλαμπος Τσούγγαρης, Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Συντονίζει η Δρ. Μαρία Καρνέζου, ΝΟΗΣΙΣ

13.45-14.00 Ερωτήσεις

14.00 Ελαφρύ γεύμα/cocktail

Παράλληλα, τη μέρα εκείνη η είσοδος στο Μουσείο Τεχνολογίας (ώρες 11.30-18.30) θα είναι δωρεάν.

* Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), στην προσπάθειά του να αναδείξει τον ρόλο των μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, καθιέρωσε από το 1977, τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων (International Museum Day). Το μήνυμα αυτής της επετείου είναι να γίνουν τα μουσεία φορείς πολιτισμικών ανταλλαγών “με σκοπό την ενίσχυση της μόρφωσης, την προώθηση της αμοιβαίας κατανόησης, την ειρήνη και τη συνεργασία μεταξύ των λαών”. Για περισσότερες πληροφορίες για τη Διεθνή Μέρα Μουσείων πατήστε εδώ.

Δημοσιεύτηκε 29 Μαρτίου, 2024