Δραστηριότητες Νέα Νόησις Κοινωνία

Το ΝΟΗΣΙΣ πάει στο Elephantastico 11-12.5.2019

Για έκτη συνεχή χρονιά ο Δήμος Θεσσαλονίκης / Διεύθυνση Πολιτισμού και Τουρισμού / Τμήμα Διοργάνωσης Εκδηλώσεων και Φεστιβάλ, διοργανώνει το 6ο Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ «Elephantastico».

Πρόκειται για ένα φεστιβάλ με καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, σε συνεργασία με τοπικούς φορείς και οργανισμούς, που συνεργάζονται με γνώση και ευαισθησία για ένα ψυχαγωγικό, παιδαγωγικό και πολιτιστικό τριήμερο γιορτής στην πόλη.

Στο «Elephantastico» οι πρωταγωνιστές είναι τα παιδιά και η είσοδος σε όλες τις δραστηριότητες είναι ελεύθερη.

Το ΝΟΗΣΙΣ για μια ακόμη χρονιά θα βρίσκεται εκεί. Συγκεκριμένα στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, στη νέα παραλία θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Εκτοξεύσεις στον ουρανό», για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας, που περιλαμβάνει εκτοξεύσεις με απλά καθημερινά υλικά, παιχνίδια και κατασκευές για τους μικρούς μας φίλους, κατά τις μέρες και ώρες:
– Σάββατο 11/5, ώρες 11.00-14.00
– Κυριακή 12/5, ώρες 11.00-14.00