Tinkering Νέα

Tinkering EU – Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς στο ΝΟΗΣΙΣ

Πού: ΝΟΗΣΙΣ, Θεσσαλονίκη
Πότε: 5 και 6 Δεκεμβρίου 2018

Στις 5 και 6 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν στο ΝΟΗΣΙΣ 2 σεμινάρια για εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Tinkering EU: Science capital for all.

Στη διάρκεια κάθε σεμιναρίου, οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν πάνω στην προσέγγιση Tinkering, στο θεωρητικό πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος, καθώς και στο ρόλο τον οποίο θα αναλάβουν οι ίδιοι.

Στη συνέχεια, ακολούθησε μια προσομοίωση της επίσκεψης, την οποία θα πραγματοποιήσουν με την τάξη τους την επόμενη σχολική χρονιά. Οι εκπαιδευτικοί είχαν το ρόλο των μαθητών και ενεπλάκησαν σε ομάδες στη δραστηριότητα Tinkering, διαφορετική για τις δυο βαθμίδες της εκπαίδευσης, την οποία θα υλοποιήσουν και οι μαθητές τους, όταν επισκεφθούν το ΝΟΗΣΙΣ.

Στο τέλος του εργαστηρίου, κάθε ομάδα παρουσίασε τη δική της κατασκευή στις υπόλοιπες και όλοι μαζί φωτογραφηθήκαμε μπροστά στο χριστουγεννιάτικο δέντρο του ΝΟΗΣΙΣ!

Δημοσιεύτηκε 10 Δεκεμβρίου, 2018