TASTE- Teaching Astronomy at Educational Level

Η επιστήμη, η τεχνολογία, η μηχανική και τα μαθηματικά (STEM) διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη σύγχρονη κοινωνία και είναι ζωτικής σημασίας για την οικοδόμηση της βιώσιμης κοινωνίας του μέλλοντος. Ωστόσο, τα προγράμματα σπουδών STEM δεν φαίνονται πολύ ελκυστικά για μια μεγάλη ομάδα μαθητών.

Το διευρωπαϊκό έργο “TASTE- Teaching Astronomy at Educational Level”, στο οποίο συμμετέχει το ΝΟΗΣΙΣ, προτείνει να χρησιμοποιηθεί το πεδίο της Αστρονομίας, ως πιθανή αφετηρία για μια αποτελεσματικότερη εκπαίδευση στις Φυσικές Επιστήμες και ως «πύλη» για άλλα πεδία STEM. Επιπλέον, αναγνωρίζοντας ότι τα Πλανητάρια έχουν μια μακρά ιστορία στην υποστήριξη του ενδιαφέροντος για την Αστρονομία, βλέπει το ρόλο που μπορούν αυτά να διαδραματίσουν προς αυτή την κατεύθυνση, ως ιδιαίτερα κρίσιμο.
Το TASTE, θέτει ως βασικό στόχο να εμπνεύσει τα Πλανητάρια προκειμένου να βελτιστοποιήσουν τις εμπειρίες διδασκαλίας και μάθησης που προσφέρουν, ενώ ταυτόχρονα επιχειρεί να αποτιμήσει τον αντίκτυπο των σχολικών επισκέψεων στην κατανόηση των μαθητών.

Επικεφαλής του έργου είναι το Liceo Scientifico Statale A. Tassoni , συμμετέχοντες οργανισμοί είναι Ινστιτούτα και Σχολεία Β ‘βαθμιας Εκπαίδευσης από την Ιταλία, τη Γερμανία, το Βέλγιο και την Ελλάδα και το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι μαθητές 14-18 ετών και οι καθηγητές τους.
Στο πλαίσιο του έργου, μέσα από τη συνεργασία των Πλανηταρίων και των Σχολείων, θα σχεδιαστεί, θα δοκιμαστεί και θα ανταλλαχθεί διδακτικό και μαθησιακό υλικό, το οποίο ξεκινώντας από τις βασικές έννοιες του «χώρου» και του «χρόνου» θα υποστηρίξει την καλύτερη κατανόηση των μαθητών σε έννοιες και θέματα Αστρονομίας. Επιπλέον, θα χρησιμοποιηθούν μεθοδολογίες για την εκτίμηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων που εν δυνάμει θα κερδίσουν οι μαθητές από τις επισκέψεις τους στα Πλανητάρια.
Το έργο έχει διάρκεια 36 μήνες (9/2020 – 9/2023) και χρηματοδοτείται από την ΕΕ και ειδικότερα από το πρόγραμμα Erasmus+, KA201 – Strategic Partnerships in the Field of School Education.
Τα συμμετέχοντα ινστιτούτα και σχολεία Β’/θμιας Εκπαίδευσης είναι:
– Centro Sperimentale per la Didatticadell’Astronomia, Italy
– KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN, Belgium
– NOESIS, Greece
– KONINKLIJKE STERRENWACHT VAN BELGIE, Belgium
– MAX-PLANCK-GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER WISSENSCHAFTEN EV, Germany
– 1st Experimental Junior High School of Thessaloniki, Greece
– SchoolbestuurSInt-Paulus vzw, Belgium
– Max-Born-Gymnasium Neckargemuend, Germany

Για την επίσημη ιστοσελίδα του έργου πατήστε εδώ.